Officieel: bZ4X, de elektrische SUV van Toyota

Toyota zet zijn eerste stappen op de markt van de elektrische auto’s met deze bZ4X SUV met een rijbereik van 450 km. De eerste in een lange reeks van elektrische “bZ” Toyota’s.

  • Christiaens  Jean-Francois Christiaens Jean-Francois
  • 29 oktober 2021
  • Lancering

Nadat het zich vooral toelegde op hybride en waterstofmodellen, gaat ook Toyota nu overstag en legt het zich toe op de markt van de batterij-elektrische mobiliteit. Nadat het op het meest recente Salon van Shanghai het gelijknamige conceptmodel onthulde, wordt de bZ4X SUV nu in zijn definitieve vorm getoond. Esthetisch gezien sluit het productiemodel op het eerste gezicht nauw aan bij de concept car die we begin dit jaar konden ontdekken. 

e-TNGA

Dit model, het eerste van de nieuwe elektrische bZ-familie (kort voor “beyond Zero”) van de Japanse gigant, staat op het nieuwe en specifiek voor de elektrische aangedreven modellen van Toyota ontwikkelde e-TNGA platform. Het biedt een lange wielbasis (in dit geval bijvoorbeeld 16 cm langer dan die van een RAV4), en een batterijmodule die rechtstreeks in de bodem ingebouwd is.

 

71,4 kWh

Toyota kondigt aan dat de bZ4X beschikt over een lithium-ion batterij van 71,4 kWh. Die zou de Japanse SUV een WLTP-rijbereik moeten bezorgen van “meer dan 450 km”, al is het nog wachten op de officiële homologatie. 

De watergekoelde batterij kan snelladen met een vermogen tot 150 kW. Daarmee kan hij tot 80% van zijn capaciteit ‘bijtanken’ in 30 minuten. Voor wisselstroomladen spreekt Toyota over een geïntegreerde driefasige lader die tot 11 kW kan laden, vanaf “het derde trimester van 2022”.

 

Twee- of vierwielaangedreven

In tegenstelling tot bepaalde elektrische concurrenten, zoals de Volkswagen ID.4, is de tweewielaangedreven bZ4X voorwielaangedreven. Zijn elektromotor, die dus de voorwielen aandrijft, levert 150 kW (204 pk) en een koppel van 265 Nm. Daarmee sprint de bZ4X van 0 naar 100 km/u in 8,4 s en haalt hij een topsnelheid van 160 km/u.

Toyota ontwikkelde ook een vierwielaangedreven variant in samenwerking met Subaru. Dat merk stelt binnenkort trouwens zijn eigen interpretatie van de bZ4X voor onder de naam Solterra.

 

Als 4X4 krijgt de bZ4X twee elektromotoren van 80 kW die elk één as aandrijven. Samen leveren ze een gecombineerd vermogen van 217,5 pk en een koppel van 336 Nm. Hier daalt de traditionele sprinttijd naar 7,7 s.  

One Motion Grip

In eerste instantie krijgt de bZ4X een conventioneel stuurwiel. Het zal echter mogelijk worden om te kiezen voor een ‘futuristisch’ stuur als op de concept car, door middel van de nieuwe by-wire stuurinrichting (dus zonder directe mechanische verbinding met de wielen) die Toyota zal aanbieden. Deze functie, die One Motion Grip gedoopt wordt, maakt het mogelijk om van het ene naar het andere uiterste te draaien zonder de handen van het stuur te nemen, met een totale stuurhoek van amper 150°. Toyota laat echter weten dat deze functie “op een later tijdstip” verkrijgbaar zal zijn in Europa.

 

1.800 km “gratis”

Tenslotte vermelden we nog de aanwezigheid van zonnepanelen op het dak van de Japanse elektrische SUV. Volgens Toyota maken die het mogelijk om jaarlijks het equivalent van 1.800 km rijden aan elektriciteit te recupereren. 

De Europese première van de bZ4X is voorzien voor 2 december. Tegen dan zullen we meer weten over de commercialisering hier bij ons.

Op zoek naar een nieuwe wagen?

Ben jij op zoek naar een elektrische auto? Kies uit meer dan 30.000 wagens op VROOM.be. Nieuw én tweedehands! Ontdek onze laatste elektrische auto's zoekertjes nu hier:


Meer lezen over:

Christiaens  Jean-Francois
Over de auteur: Christiaens Jean-Francois Jean-François Christiaens is autojournalist sinds 2005. Hij houdt van alles wat rijdt, van elektrische auto’s tot hypercars.
Maar zijn hart gaat vooral sneller slaan van hot hatches uit het GTI-tijdperk. Hoewel een comfortabele break hem ook weer niet onbewogen laat.
Heet dat dan ouder worden?

Aanbevolen nieuws voor jou

Meer nieuws
Lotus onthult een nieuwe supercharger

Lotus onthult een nieuwe supercharger

De snelladers van Lotus halen een laadvermogen tot 450 kW!

Toyota Urban SUV Concept: toekomstige bZ2X

Toyota Urban SUV Concept: toekomstige bZ2X

Tijdens de Keshinki, de jaarlijkse bijeenkomst die het Autosalon van Brussel vervangt, heeft Toyota een verleidelijke conceptcar onthuld in de vorm van een volledig elektrische compacte SUV.

Tesla Cybertruck: 755 km autonomie en 0-100 km/u in 2,7 s

Tesla Cybertruck: 755 km autonomie en 0-100 km/u in 2,7 s

De eerste Cybertrucks zijn eindelijk van de band gerold in de Gigafactory in Texas en aan klanten overhandigd! Een elektrische pick-up die veel van de beloften van 4 jaar geleden nakomt, maar niet allemaal...

Peugeot 208 Rallye: de looks heeft hij, de rest moet je zelf doen

Peugeot 208 Rallye: de looks heeft hij, de rest moet je zelf doen

Een Zwitserse Peugeot-dealer heeft de 208 uitgebracht die we allemaal willen: de 208 Rallye, als eerbetoon aan de 205 en 106 Rallye van weleer. Alleen ontbreekt er nog een stap of twee.

Aanbevolen nieuwe auto's voor jou

Meer nieuwe auto's

Benzine, Automaat

€ 25.961
2021
10 km

Benzine, Automaat

€ 40.950
2021
4 km

Benzine, Automaat

€ 34.950
2021
5 km

Benzine, Manueel

€ 23.748

Aanbevolen tweedehands auto's voor jou

Meer tweedehands auto's

Benzine, Automaat

€ 21.990
2021
33.000 km
€ 56.000
2021
1.500 km

Benzine, Automaat

€ 28.995
2011
65.000 km

Benzine, Automaat

€ 23.500
2020
30.212 km