of


Nog geen account?

Dagelijkse nieuwsbrief

We brengen je dagelijks het beste autonieuws

Wekelijkse nieuwsbrief

We brengen je wekelijks het beste autonieuws


Heeft u al een account?

{"fr":"Jaguar E-Type rouge garée dans un entrepôt lumineux, vue arrière élégante et classique.","nl":"Rode Jaguar E-Type geparkeerd in lichte magazijnruimte, biedt een stijlvolle klassieke achteraanzicht."}
{"fr":"Jaguar E-Type rouge dans un espace lumineux, avant distinctif avec plaque YKE 374A.","nl":"Rode Jaguar E-Type in lichte ruimte, kenmerkende voorkant met nummerplaat YKE 374A."}
1/10

De 5 geheimen van de Jaguar E-Type

“Het is de mooiste auto ter wereld”. Deze woorden komen niet van uw dienaar, maar wel van ene Enzo Ferrari bij het zien van de bloedmooie lijn van de nieuwe Jaguar E-Type toen die op het salon van Genève (1961) voor het eerst te zien was. We blikken terug op een van de grootste meesterwerken van de 20ste eeuw.

Geschreven door Jean-Francois Christiaens

26 Mei 2026

Advertentie

1. Het prototype was veel bescheidener

De studie naar de E-Type begon al in de tweede helft van de jaren 1950. Jaguar ontwikkelde een eerste prototype met de naam E1A, dat nauw verwant was aan een racewagen. Hij is bedacht in 1957 en was veel kleiner dan de productieversie, terwijl hij een motor had van 2,4 liter in plaats van 3,8 liter in het eindproduct.

Rode Jaguar E-Type in lichte ruimte, kenmerkende voorkant met nummerplaat YKE 374A.
Advertentie

2. Op de valreep aangekomen

Jaguar had zichzelf het leven moeilijk gemaakt. Het merk wou namelijk absoluut dat een paar Britse journalisten de auto in alle discretie konden testen voor zijn officiële onthulling in Genève. Na afloop van de testritten moest de wagen (een coupé) zo snel mogelijk van Coventry naar Genève worden gereden. Bob Berry, de woordvoerder van het merk, nam die klus op zich. De voormalige racer dreef de auto tot het uiterste van zijn kunnen en kwam aan met… 20 minuutjes overschot, net genoeg om de wagen te wassen.

Maar daarmee was het nog niet gedaan met het haastwerk. Bob Berry bleef daarna maar testritten uitvoeren met klanten en journalisten en zat op zijn tandvlees. Daarom belde hij naar de CEO van het merk, de beroemde William Lyons, en vroeg hij om bijstand. Lyons vroeg huistestpiloot Norman Dewis om het stuur te nemen van de cabriolet en dezelfde route af te leggen. Dewis reed plankgas en legde de afstand af in 11 uur, wat een gemiddelde snelheid betekent van… 110 km/u. Maar dat was wel in een tijdperk toen snelwegen nog zo goed als onbestaand waren.

Jaguar E-Type sportwagen met kenteken 9600 HP, man opent de deur. Zwarte Jaguar E-Type geparkeerd, man in pak ernaast, klassieke auto's op achtergrond. Zwarte Jaguar E-Type cabriolet op straat, klassieke auto's op de achtergrond.
Advertentie

3. Beroemde eigenaars

De E-Type wist de jetset van zijn tijd te verleiden: Brigitte Bardot, Tony Curtis, Steve McQueen en zelfs Frank Sinatra hadden er een. Die laatste zou zelfs “Ik wil er een. Nu!’ hebben geroepen toen hij de auto voor het eerst zag.

Twee Jaguar E-Type voor een vintage vliegtuig op een vliegveld bij zonsondergang.
Advertentie

4. Niet duur

In 1961 kondigde Jaguar aan dat zijn E-Type 2.160 pond Sterling zou kosten, de helft van de prijs van een Aston Martin DB4 en… een derde van wat je voor een Ferrari 250 GT moest neertellen. Met zijn motor van 265 pk was de E-Type nochtans niet minder snel, integendeel…

Twee groene Jaguar E-Types op zonnige weg met blauwe lucht op de achtergrond. Klassieke Jaguar E-Type rijdt over boomrijke weg, elegante retro-sfeer. Jaguar E-Type klassieker rijdt op zonnige landweg, groen veld op de achtergrond.
Advertentie

5. Hij moest niet noodzakelijk mooi zijn

Malcolm Sayer was als designer verantwoordelijk voor het adembenemende ontwerp van de E-Type. Maar hoe vreemd dit ook moge klinken, hij was geen hoogbegaafde kunstenaar maar wel een stroomlijntechnicus die zijn pluimen tijdens de Tweede Wereldoorlog had verdiend in de luchtvaart. Hij wou niet per se een kunstwerk creëren, maar wel een zo fijn mogelijke auto op het vlak van stroomlijn. Baas William Lyons hield toezicht op zijn werk. De CEO van Jaguar had weliswaar geen enkele opleiding op het vlak van design genoten, maar bezat wel waanzinnig veel talent.

Klassieke zilvergrijze Jaguar E-Type op kronkelige geplaveide weg.
Jean-Francois
							Christiaens

Jean-Francois Christiaens

Foto’s: Jaguar

Advertentie

Koop een Jaguar E-Type of vergelijkbare auto

Jaguar

E-Type

65 000 €

1968

124 724 km

Benzine

- pk

Automaat

1 g/km

date

Jaguar Land Rover Tournai

Tournai

date

-