Terwijl in België wordt gediscussieerd over een mogelijke verlaging van de snelheidslimiet naar 100 km/u op de autostrade, doen sommige andere Europese landen net het omgekeerde. Tsjechië wordt het eerste EU-land dat de maximumsnelheid optrekt naar 150 km/u, al zijn er bepaalde voorwaarden voor deze nieuwe limiet.
Om te beginnen is deze hogere snelheidslimiet van 150 km/u, in plaats van de gewone 130 km/u, enkel van toepassing op de snelweg D3 tussen Tábor en Ceske Budejovice, in het westen van Tsjechië. Op dat traject zijn er nieuwe, dynamische verkeersborden geïnstalleerd die aangeven wanneer je 150 mag rijden. Dat zal enkel toegelaten zijn bij helder weer en als er geen file of wegenwerken zijn.
Limiet kan hoger, maar ook lager
En, net als bij ons, geldt ook het omgekeerde als de omstandigheden slecht zijn: dan kan de maximumsnelheid worden verlaagd naar 110 km/u of zelfs lager. De nieuwe limiet wordt ingevoerd vanaf september 2025. Als deze test succesvol blijkt, wordt ze uitgebreid naar de snelwegen D1 van Prerov naar Ostrava en de D11 in de omgeving van Hradec Kralove.

Impact op de veiligheid?
Tsjechië wil hiermee nagaan welke impact een hogere snelheidslimiet heeft op de verkeersdoorstroming en de veiligheid, en of het volk deze nieuwe limiet aanvaardt. Een hogere snelheidslimiet kan een tijdsbesparing betekenen, vooral over een lange afstand. Bovendien zijn moderne auto’s veel beter geschikt dan vroeger om hogere snelheden aan te kunnen, dankzij de verbeterde veiligheidssystemen en krachtigere motoren.
Verschillende landen experimenteren
Maar een hogere snelheid betekent ook een grotere impact bij een ongeval. Bovendien stijgt het verbruik van auto’s exponentieel bij hogere snelheden, wat ook een impact heeft op het milieu. Het is om die reden dat Nederland in 2020 besloot de maximumsnelheid te verlagen tot 100 km/u - een maatregel die enkel overdag geldt en sindsdien gedeeltelijk is teruggedraaid. Oostenrijk heeft ook al geëxperimenteerd met een limiet van 140 km/u, maar dat proefproject werd stopgezet om milieuredenen.
In Italië mag je in theorie ook 150 km/u op snelwegen met 2 keer 3 rijstroken, een pechstrook en een trajectcontrole, maar die verhoogde limiet lijkt nog niet in de praktijk te zijn ingevoerd.