all.loginPopup.or


all.loginPopup.newToVroom

all.newsletterPopup.daily.title

all.newsletterPopup.daily.description

all.newsletterPopup.weekly.title

all.newsletterPopup.weekly.description


all.register.alreadyHaveAccount

{"fr":"Compteur de vitesse flou affichant une accélération rapide au-delà de 200 km/h.","nl":"Wazige snelheidsmeter toont snelle versnelling boven 200 km/u."}
{"fr":"Panneau de limitation de vitesse à 50 km/h devant un arbre et un ciel bleu.","nl":"Verkeersbord met snelheidslimiet van 50 km/u tegen een blauwe lucht."}
1/3

Verkeersboetes in België voortaan 10% duurder

Sinds 1 juli 2026 zijn de tarieven van onmiddellijke inningen voor verkeersovertredingen in België 10 procent duurder. Maar wat betekent dit concreet

Geschreven door Sébastien Vanhouche

2 Juli 2026

Advertentie

Hogere boetes voor élke overtreding

Een kleine snelheidsovertreding, gsm-gebruik achter het stuur, rijden onder invloed… Alle boetes gaan 10 procent de hoogte in. Concreet kost een overtreding van de eerste graad — zoals een lichte snelheidsovertreding of het niet dragen van de gordel — voortaan 64 euro in plaats van 58 euro. Een overtreding van de tweede graad gaat van 116 naar 128 euro en een overtreding van de derde graad, zoals je smartphone gebruiken tijdens het rijden, van 174 naar 191 euro. Bovenop deze bedragen wordt bovendien een extra administratieve kost van ongeveer 10 euro verrekend.

Verkeersbord met snelheidslimiet van 50 km/u tegen een blauwe lucht.
Advertentie

Wie dronken rijdt, is gewaarschuwd…

Ook rijden onder invloed wordt dus strenger aangepakt sinds 1 juli 2026. Bestuurders met een alcoholconcentratie tussen 0,22 en 0,34 mg/l uitgeademde alveolaire lucht betalen nu 197 euro in plaats van 179 euro. Bij een waarde tussen 0,35 en 0,44 mg/l stijgt de boete naar 462 euro (tegenover 420 euro), en tussen 0,45 en 0,50 mg/l loopt dat bedrag op tot 636 euro in plaats van 578 euro.

Hand aan het stuur van een Ford, bestuurder draagt een stijlvolle polshorloge.
Advertentie

Twee vliegen in één klap

Met de zoveelste verhoging van de boetetarieven heeft de overheid een duidelijk dubbel doel voor ogen, want naast de verbetering van de verkeersveiligheid wil men ook extra inkomsten genereren voor de staatskas.

 

Voor vorig jaar is er sprake van bijna 600 miljoen euro aan boete-inkomsten, opbrengsten die enerzijds naar het Verkeersveiligheidsfonds gaan en anderzijds worden verdeeld over de verschillende politie- en justitiediensten.

 

De politie stelt trouwens ook steeds meer processen-verbaal op die met het verkeer te maken hebben. Vorig jaar werden meer dan 10 miljoen verkeersovertredingen vastgesteld, goed voor gemiddeld zo’n 27.000 boetes per dag.

Sébastien
							Vanhouche

Sébastien Vanhouche

Advertentie